Przedszkole Miejskie nr 17 w Jaworznie

 

Nawigacja

Programy ogólnopolskie

Zajęcia dodatkowe - oferta przedszkola

Popołudniowe zajęcia wg programów własnych nauczycieli

ROK SZKOLNY 2023/2024

 

W roku szkolnym 2023/2024 dzieci uczestniczą  w zajęciach dodatkowych prowadzonych według programów własnych opracowanych przez nauczycieli Przedszkola Miejskiego nr 17, tj.: 

 

* "Kolorowe kredki": 

Punktem wyjściowym programu jest podejmowanie przez dzieci różnych działań
w dziedzinie plastyki. Głównymi celami tego programu jest wprowadzenie przedszkolaków w świat wartości estetycznych,  dostrzeganie piękna w otaczającym nas świecie, a przede wszystkim rozwijanie talentów plastycznych.
Dzieci na zajęciach tworzą kompozycje z wykorzystaniem wielu różnych materiałów plastycznych, np.: bibuły, papieru kolorowego, materiałów przyrodniczych oraz koralików, piórek, wstążek, itp. Wykonują także wycinanki z papieru, wydzieranki, wyklejanki. Uczestnicy zajęć mają okazję zapoznać się z  nowatorskimi technikami plastycznymi, takimi jak np.: mokre na mokrym, dekalokomania, frottage, origami, mozaika, czy witraż.
Zajęcia dzięki ciekawej formie i różnorodności wykorzystywanych materiałów mają również na celu naukę wykonywania prac z dbałością o ich estetykę.

 

* "Wesołe literki od Pani Irenki":

Celem nadrzędnym programu jest nabywanie umiejętności czytania przez dzieci
w wieku przedszkolnym. Metoda opracowana przez I. Majchrzak ma na celu wczesne kształcenie umiejętności czytania z pełnym rozumieniem tekstu od samego początku. Realizacja tego programu stwarza doskonałe warunki do nauki czytania, gdyż jest ona systematyczna - dzięki co tygodniowym zajęciom a także przebiega bez stresu, ponieważ nauka realizowana jest w formach zabawowych i zapewnia powolne wchodzenie dziecka w świat pisma. Dzieci rozpoczynają cykl zajęć od nauczenia się czytania globalnego własnych imion, oraz dostrzegania różnice w zapisie liter  pomiędzy imionami swoimi, a kolegów i koleżanek z grupy. Uczą się liter poprzez obserwację. W związku z tym po inicjacji z imionami następują kolejne etapy nauki czytania, w tym: ściana pełna liter - poprzez ćwiczenia wizualne, targ liter – za pomocą zabaw i gier z wykorzystaniem liter, nazywanie świata – ćwiczenia polegające na przyporządkowywaniu odpowiedniej nazwy do wszystkiego, jak również gra w sylaby - przez zabawy z wykorzystaniem sylab i wyrazów o prostej budowie.

 

* "W zaczarowanym lesie...":

Głównym celem zajęć jest upowszechnienie czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci poprzez umożliwienie im poznawania utworów literatury dziecięcej. Program ma na celu również rozwijanie zainteresowań czytelniczych  poprzez jak najczęstszy kontakt dzieci z książką oraz dobrowolny i spontaniczny udział w zabawach z tekstem. Podczas zajęć czytamy dzieciom bajki, baśnie, opowiadania i wiersze. Przedszkolaki analizują zachowania bohaterów, przeżywają wspólnie z nimi emocjonujące  przygody, wymyślają inne, często zaskakujące zakończenia. Głośne czytanie dziecku jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie przemocy. Umiejętność słuchania sprzyja stałemu poszerzaniu słownictwa zarówno biernego jak i czynnego, mobilizuje do poprawnego i swobodnego wypowiadania się. Pozwala poznawać nowe słownictwo i formy gramatyczne, pomaga w opanowaniu języka.

 

Ponad to, w Naszym przedszkolu prężnie działają koła zainteresowań -
koło taneczne "W rytmie melodii"
oraz koło teatralne "W krainie teatru"
poprzez udział w których dzieci mogą odkrywać i realizować swoje pasje.

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

 

W roku szkolnym 2022/2023 prowadzone są zajęcia dodatkowe dla dzieci:

 

*Zajęcia według programu "Kolorowe kredki";

*Zajęcia według programu "Wesołe literki od Pani Irenki";

*Zajęcia według programu "W zaczarowanym lesie".

 

ROK SZKOLNY 2020/2021; 2021/2022

 

W Naszym przedszkolu organizowane są bezpłatne, dodatkowe zajęcia dla dzieci. Zajęcia prowadzone są w oparciu o programy własne naszych nauczycieli.

 

*Zajęcia według programu "MALI ARTYŚCI"

*Zajęcia według programu "WESOŁE LITERKI"

*Zajęcia według programu "W ZACZAROWANYM LESIE"

*Glottodydaktyka

W celu rozwijania talentów oraz zainteresowań przedszkolaków prowadzimy bezpłatne zajęcia popołudniowe według programów własnych naszych nauczycieli.

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

 

  • GLOTTODYDAKTYKA

 

Glottodydaktyka ojczystojęzyczna (zwana także popularnie „metodą Rocławskiego”) to system edukacyjny stworzony przez prof. Bronisława Rocławskiego, polskiego językoznawcę i logopedę, specjalistę w dziedzinie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Dzięki glottodydaktyce dzieci znakomicie rozwijają się umysłowo, są kreatywne i odkrywają właściwe mechanizmy leżące u podstaw poznania języka polskiego i matematyki.

 

PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA SYSTEMU EDUKACYJNEGO PROFESORA BRONISŁAWA ROCŁAWSKIEGO:

Glottodydaktyka zawsze opiera swoje działania dydaktyczne na zabawie. Zabawa jest podstawową formą działania dziecka.
1. Glottodydaktyka to pełna wiedza o dziecku, o tym jak, gdzie i kiedy rozwijać umysł dziecka; jak uczyć dziecko czytania, pisania i liczenia.
2. Glottodydaktyk to nauczyciel, który wykonuje swoją pracę na najwyższym poziomie.
3. Każde dziecko otrzymuje od glottodydaktyki i glottodydaktyka pełną opiekę dydaktyczną.
4. Dzieci w placówkach glottodydaktycznych otrzymują mocne fundamenty do dalszego rozwoju umysłowego.
5. Glottodydaktyk nie zleca zadań szkolnych do domu, gdyż dzieci wszystko, co istotne, poznają w szkole.
6. Wczesne i indywidualne stymulowanie dzieci do nauki, do poznawania świata – to naczelna zasada glottodydaktyki.
7. Każde dziecko każdego dnia osiąga sukces, co wyzwala w dziecku, niezwykle ważne w edukacji, pozytywne emocje.
8. Dzieci lubią nauczyciela glottodydaktyka, lubią przedszkole, szkołę; chętnie uczęszczają do tych placówek.
9. Glottodydaktyka rozwija w dziecku miłość do języka i matematyki, do świata wiedzy.
10. Glottodydaktyk nie powinien mieć porażek dydaktyczno-wychowawczych, a jeśli je ma, to nigdy nie wini za nie dziecka czy rodziców, ale tylko siebie.

 

  • ZAJĘCIA WEDŁUG PROGRAMU „MALI ARTYŚCI”

 

Program jest realizowany w ramach popołudniowych zajęć między godziną 13:30 a 14:00. Punktem wyjściowym programu jest podejmowanie przez dzieci różnych aktywności i działań w dziedzinie plastyki. Głównym jego celem jest kształtowanie wrażliwości estetycznej dzieci, twórczej osobowości, a przede wszystkim rozwijanie wyobraźni, zainteresowań i uzdolnień plastycznych. Organizując różne formy aktywności plastycznej rozwijamy wiele umiejętności: uczymy wiary we własne siły, wyrażania własnych myśli i przeżyć, których dzieci nie są w stanie opowiedzieć słowami, budzimy poczucie odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej samodzielnie pracy. W czasie zajęć używane są m.in. kredki ołówkowe i świecowe, pastele, farby plakatowe, akwarele, pisaki, papiery kolorowe, bibuła, krepina, plastelina. Ciekawe zastosowanie znajdują również różnego rodzaju materiały przyrodnicze, tj. liście, kasza, mak, ryż, a nawet odpady i inne tworzywa plastyczne. Wykorzystywane techniki to np. formowanie z mas plastycznych, rysowanie i malowanie, wycinanie, wydzieranie, stemplowanie, collage, batik.

 

  • ZAJĘCIA WEDŁUG PROGRAMU „WESOŁE LITERKI”

 

Program „Wesołe literki” realizujemy w czasie popołudniowych bezpłatnych zajęć. Głównym celem tych zajęć jest nabywanie i rozwijanie przez dzieci w wieku przedszkolnym umiejętności czytania oparte na metodzie dr I. Majchrzak, wzbogacanie słownictwa dziecka, kształtowanie poprawnej wymowy jak również doskonalenie umiejętności koncentracji i rozwijanie aktywności twórczej. Dzieci biorące udział w zajęciach przyswajają wiedzę w sposób naturalny i bezstresowy. Zaczynając od "aktu inicjacji" zapoznane zostają z zapisem graficznym swojego imienia. Po zabawach z wizytówkami dzieci potrafią rozróżnić wizytówkę ze swoim imieniem i imieniem kolegi. Poznają niektóre litery z alfabetu, rozpoznają litery drukowane, wielkie i małe. Dzieci bardzo chętnie i z zaangażowaniem biorą udział w zajęciach. Realizacja programu pozwala rozwijać percepcję wzrokowo-słuchową, zainteresowania czytelnicze oraz wzbogacać zasób słownictwa dzieci.

 

  • ZAJĘCIA WEDŁUG PROGRAMU „W ZACZAROWANYM LESIE...”

 

Program „W zaczarowanym lesie...” realizowany jest w czasie popołudniowych zajęć. Głównym celem zajęć według programu jest kształtowanie nawyków czytelniczych u dzieci i wzbudzenie ich zainteresowania książkami poprzez częsty kontakt z książką, utworami literatury dziecięcej. W czasie zajęć czytelniczych dzieci nie tylko poznają budowę książek czy zasady korzystania z nich, ale także wspólnie z nauczycielem mają możliwość współtworzyć grupową biblioteczkę. Podczas zajęć czytamy różne utwory – bajki, baśnie, wiersze, opowiadania. Dzieci poznają przygody bohaterów książek, a także przeżywają je razem z nimi.

 

 

  • ZAJĘCIA WEDŁUG PROGRAMU PREORIENTACJI ZAWODOWEJ

 

 

Program jest realizowany podczas zajęć wychowania przedszkolnego (w ramach realizacji podstawy programowej), w czasie spotkań z przedstawicielami różnych zawodów oraz podczas spacerów i wycieczek. Głównym celem programu jest przygotowywanie dzieci do prawidłowej drogi edukacyjno-zawodowej poprzez lepsze zrozumienie siebie samego w przyszłości i życia zawodowego. Preorientacja zawodowa w wieku przedszkolnym jest okresem przeddecyzyjnym w procesie wyboru zawodu, zawiera w sobie jedynie czynności przygotowawcze. Zajęcia promujące pracę w przedszkolu oparte są na pedagogice zabawy, np. zabawy tematyczne, w których dzieci przypisują sobie określone role, a przedmiotom wykorzystanym do zabaw nadają odpowiednie znaczenie. Poprzez naśladowanie czynności dorosłych poznają także społeczną rzeczywistość. Zabawy tematyczne są pierwszymi samorzutnymi zajęciami z zawodoznawstwa – dziecko wcielając się w odpowiednią rolę ujawnia swoją wiedzę o wybranych do zabaw zawodach. W realizacji programu sprawdzają się także zabawy konstrukcyjne i manipulacyjne, w których dzieci dążą do określonego wyniku. Uczą się dzięki temu, że rozpoczęte czynności należy doprowadzić do końca oraz działać zgodne z planem. Z kolei zabawy badawcze rozwijają aktywność własną dzieci. W czasie tych zabaw przedszkolaki poznają otaczający je świat, poznają cechy, właściwości i funkcje danych przedmiotów, różne zjawiska i zależności przyczynowo-skutkowe. Zapoznawanie dzieci w przedszkolu z tematyką świata pracy odbywa się w formie zabaw zarówno indywidualnych jak i zespołowych. Wszystkie gry i zabawy zespołowe uczą przestrzegania określonych zasad obowiązujących w grupie, współdziałania i dyscypliny oraz wskazują jak opanować emocje. Dzięki tej formie zabawy przedszkolaki nabywają umiejętności dostosowania się do norm panujących w grupie oraz zachowania w różnych sytuacjach życiowych, co jest niezwykle ważne w przyszłej pracy.

 

 

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

 

  • ZAJĘCIA WEDŁUG PROGRAMU „MAŁY PLASTYK I JEGO KOLOROWY ŚWIAT”

 

Punktem wyjściowym programu było podejmowanie przez dzieci różnych aktywności i działań w dziedzinie plastyki. Głównymi celami tego programu było wprowadzenie przedszkolaków w świat wartości estetycznych, dostrzeganie piękna w otaczającym nas świecie, a przede wszystkim rozwijanie talentów plastycznych. Organizując różne formy aktywności plastycznej dziecka rozwijamy wiele umiejętności: uczymy wiary we własne siły, wyrażania własnych myśli i przeżyć, których dziecko nie jest w stanie opowiedzieć słowami, czy budzimy poczucie odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej samodzielnie pracy. W czasie zajęć używane były m.in. kredki ołówkowe i świecowe, farby plakatowe, pisaki, papiery kolorowe, bibuły i krepina, plastelina. Ciekawe zastosowanie znalazły również różnego rodzaju materiały przyrodnicze, odpady i inne tworzywa plastyczne. Wykorzystywane techniki to np. formowanie w masach plastycznych, techniki rysunkowe, malarskie, wycinankowe, collage, frottage i origami. Dzięki różnorodności zadań i metod pracy, dzieci wykonywały je chętnie i z dużą radością. Efekty prac można było podziwiać na specjalnie przygotowanej tablicy w szatni przedszkola.

 

 

  • ZAJĘCIA WEDŁUG PROGRAMU „KRAINA BAJEK”

 

Głównym celem zajęć prowadzonych według programu "Kraina bajek" było upowszechnienie czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci poprzez umożliwienie im poznawania utworów literatury dziecięcej. Program miał również na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych poprzez jak najczęstszy kontakt dzieci z książką oraz dobrowolny i spontaniczny udział w zabawach z tekstem. Podczas zajęć czytano dzieciom bajki, baśnie, opowiadania i wiersze. Przedszkolaki analizowały zachowania bohaterów, przeżywały wspólnie z nimi emocjonujące  przygody, wymyślały inne, często zaskakujące zakończenia. Głośne czytanie dziecku jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie przemocy. Umiejętność słuchania sprzyja stałemu poszerzaniu słownictwa zarówno biernego jak i czynnego, mobilizuje do poprawnego i swobodnego wypowiadania się. Pozwala poznawać nowe słownictwo i formy gramatyczne, pomaga w opanowaniu języka. Umiejętność słuchania wywiera korzystny wpływ na umiejętność czytania. Kształcenie i kształtowanie języka dziecka łączy się integralnie z rozwijaniem jego myślenia. Stanowi sposobność do rozwijania umiejętności analizowania, porównywania, różnicowania, dokonywania syntezy, uogólniania, wnioskowania. Kontakt z książką wzbogaca wyobraźnię dziecka, rozszerza świat ich uczuć i myśli.

 

  • ZAJĘCIA WEDŁUG PROGRAMU „ZABAWY W CZYTANIE”

 

Program „Zabawy w czytanie” (z elementami metody nauki czytania I. Majchrzak) miał na celu nabywanie umiejętności czytania dzieci w wieku przedszkolnym. Metoda opracowana przez I. Majchrzak to wczesne kształcenie umiejętności czytania z pełnym rozumieniem tekstu od samego początku. Realizacja tego programu stwarza doskonałe warunki do nauki czytania, gdyż jest ona systematyczna, dzięki co tygodniowym zajęciom, przebiega bez stresu, ponieważ nauka realizowana jest w formach zabawowych i zapewnia powolne wchodzenie dziecka w świat pisma. Swoją metodę dr Irena Majchrzak oparła na wykorzystaniu zmysłu wzroku, a nie słuchu, na rozwijaniu i pogłębianiu chęci dziecka do nauki mówienia, czytania oraz kreślenia symboli graficznych czemu towarzyszy szeroko rozumiana aktywność twórcza. Dzieci rozpoczęły cykl zajęć od nauczenia się czytania globalnego własnych imion. Przedszkolaki szybko zaczęły dostrzegać różnice w zapisie liter oraz różnice pomiędzy imionami swoimi, a kolegów i koleżanek z grupy. Nauczyły się liter poprzez obserwację. W związku z tym po inicjacji z imionami nastąpiły kolejne etapy nauki czytania, w tym: ściana pełna liter - poprzez ćwiczenia wizualne, targ liter – za pomocą zabaw i gier z wykorzystaniem liter, nazywanie świata – były to ćwiczenia polegające na przyporządkowywaniu odpowiedniej nazwy do wszystkiego, jak również gra w sylaby - przez zabawy z wykorzystaniem sylab i wyrazów o prostej budowie. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach i widać było, że wzrasta u nich zainteresowanie pismem, pisaniem i czytaniem. Dzięki realizacji tego programu, język pisany zostaje naturalnie i spontanicznie zakorzeniony w świecie dziecięcych zabaw już od wczesnego dzieciństwa.

 

 

  • PRACA Z DZIECKIEM ZDOLNYM

 

Głównym założeniem programu było stworzenie warunków dzieciom uzdolnionym do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju, a w efekcie do pełnego rozkwitu ich uzdolnień i zainteresowań. Program został opracowany dla dzieci wykazujących zdolności związane z matematyką, przyswajaniem umiejętności czytania oraz zdolności kierunkowe w sferze plastyczno – muzycznej. Zadaniem programu było wychodzenie naprzeciw potrzebom dzieci oraz rozwijanie ich zdolności, zgodnie z wrodzonym potencjałem i możliwościami. Program był wdrażany w trakcie zabaw i zajęć w ciągu pobytu dziecka w przedszkolu. Praca z dzieckiem zdolnym odbywała się w sposób systematyczny, przy pomocy aktywizujących metod pracy (np. metoda W. Sherborne, metoda R. Labana, metoda K. Orffa, metoda A. M. Kniessów, metoda M. Montessorii, metoda C. Freineta, metoda E. Mendozy (tworzenie opowiadania, bajki), mnemotechnika (uczenie na zasadzie skojarzeń), metoda G. Domana, metoda Dobrego Startu, Klanza, metoda P. Denisona, muzykoterapia. Metody te pobudzają dzieci do aktywności twórczej, rozwijają predyspozycje dziecka, uwrażliwiają jego zmysły, uwalniają autoekspresję sprzyjającą samookreśleniu, pobudzają wyobraźnię, pełnią funkcje poznawcze, rozrywkowe, kompensacyjne i terapeutyczne, stymulują rozwój inicjatywy dziecka.